W niedzielę 12 maja 2024 r. nasza parafia przeżywała podniosłą uroczystość. Uczniowie klas trzecich w tym dniu po raz pierwszy w pełni uczestniczyli w Eucharystii, przyjmując Pana Jezusa w białej Hostii. Uroczystość rozpoczęła się poświęceniem dewocjonaliów przy krzyżu cmentarnym oraz złożeniem kwiatów i zniczy przy grobie ks. Mariana Bojanowskiego. Następnie w procesji dzieci przeszły do kościoła parafialnego, gdzie rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Henryka Fetke. Po zakończeniu Eucharystii dzieci uczestniczyły w nabożeństwie majowym i na zakończenie uroczystości otrzymały pamiątkowe obrazy Pierwszej Komunii Świętej. Uroczystość była pięknie przygotowana, podczas Eucharystii oprawę muzyczną zapewnił chór parafialny św. Józefa.

Dzieci pierwszokomunijne otaczamy modlitwą, by wzrastały w wierze oraz łasce u Boga i ludzi.

5 maja w kościele parafialnym w Raciążu odbył się koncert słowno - muzyczny. W to majowe, niedzielne popołudnie zostaliśmy zachwyceni pięknem głosów chórzystów św. Józefa naszej parafii z jego solistą i gitarzystą Michałem Gierszewskim. Chór wykonał pieśni: "Getsemani" - modlitwa Jezusa w Ogrodzie Oliwnym przed pojmaniem, "Va, pensiero" - pieśń  żydowskich wygnańców płaczących za utraconą ojczyzną z opery Nabucco Verdiego, "Biały Pielgrzym" - pieśń o papieżu Janie Pawle II, "Dym jałowca" - pieśń o modlitwę, "Jezus zwyciężył" - pieśń o zmartwychwstaniu, "Nauczmy się żyć obok siebie" - pieśń z przesłaniem i pieśń maryjna "Na skraju wioski" ("Ave Maria No Morro"). Wydarzenie to poszerzono o wachlarz poezji dr. Marka Sassa. Mieliśmy możliwość usłyszeć wiersze "Via crucis", "Wszelkiego chleba podzielnego", "Szukałem Ciebie", "Jest nam dane", "Amen mów", "O mądrość modlitwa", "Litania majowa". Wyrecytowana poezja przez samego Autora na tle dźwięków gitary klasycznej w wykonaniu Anny Kiedrowskiej-Blaumann, potrafiła spotęgować przekaz treści i wzruszyć słuchaczy. Spotkanie z muzyką i słowem, śpiew chóru i poezja, i jak podkreślił dyrygent chóru Marcin Kiedrowski "jeśli słowo potrafi zachwycić a muzyka wzruszyć", to można powiedzieć, że ten koncert był piękny i wyjątkowy.

W niedzielę popołudniu o godz. 15:00, w Święto Miłosierdzia Bożego, 7 kwietnia, po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego rozpoczęła się peregrynacja Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nawiedzenie rodzin przez kopię Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest przygotowaniem do Roku Świętego 2025. Z tej okazji biskup Ryszard Kasyna napisał do diecezjan: ,,Chcemy umocnić naszą wiarę, ożywić nadzieję, stać się świadkami miłości oraz znakiem jedności, zgody i pokoju". Wspólna modlitwa, zwłaszcza w formie nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest okazją do proszenia i dziękowania Jej w intencjach naszych rodzin, zawierzenia naszej parafii i by wstawiała się za nami u swego Syna Chrystusa.

Okres Wielkiej Nocy wzbogacił występ naszego chóru parafialnego św. Józefa. Za wykonane pieśni wielkanocne chór otrzymał gorący aplauz zgromadzonych wiernych, urzeczonych pięknym śpiewem. Podziękowania kierujemy do całego zespołu, a szczególnie do Pana Marcina Kiedrowskiego za profesjonalizm i wytrwałą pracę.

W Wielki Czwartek Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy obchody Triduum Paschalnego. W dniu, w którym Pan Jezus ustanowił Eucharystię i kapłaństwo modliliśmy się o nowe powołania z naszej parafii. Po Mszy św. przeniesiono Najświętszy Sakrament do ciemnicy. W Wielki Piątek rozważaliśmy mękę i śmierć Pana Jezusa, W czasie nabożeństwa odbyła się uroczysta adoracja Krzyża. Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiono do Grobu Pańskiego.

W Wielką Sobotę trwaliśmy przy Grobie Pańskim adorując Najświętszy Sakrament. Zgodnie z tradycją uczestniczyliśmy w święceniu pokarmów wielkanocnych.

Wieczorem odprawiona została uroczysta Msza Wigilii Paschalnej.

Rezurekcją z procesją wokół kościoła rozpoczęliśmy uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa. Alleluja!!!

Copyright:  Parafia św. Trójcy w Raciążu - Diecezja Pelplińska
ul. Kasztelańska 4, 89-502 Raciąż