"Sakrament święceń jest sakramentem, dzięki któremu posłanie, powierzone przez Chrystusa Apostołom, nadal jest spełniane w Kościele aż do końca czasów. Jest to więc sakrament posługi apostolskiej"

Władzę Sakramentalną otrzymaną od Pana Jezusa Apostołowie przekazali swoim następcom: biskupom i kapłanom. Władza jaką daje ten Sakrament dzieli się na trzy stopnie:

• pełną władzę kapłańską mają biskupi, którzy są prawdziwymi następcami Apostołów. Biskupi stoją na straży czystości wiary i życia moralnego wiernych, nauczają i kierują powierzonymi przez papieża diecezjami. Mogą oni sprawować wszystkie sakramenty
  • biskupom pomagają kapłani, którzy uczą wiernych prawd wiary i zasad moralnych. Kapłani nie mogą udzielać bez zgody biskupa Sakramentu Bierzmowania/
  • mniejszy zakres władzy kapłańskiej mają diakoni, którzy współpracują z biskupami i kapłanami. Mogą oni udzielać Chrztu, Komunii, głosić Słowo Boże, błogosławić małżeństwa, przewodniczyć nabożeństwom i obrzędom pogrzebowym.