24.10.2019 r. - 80. rocznica śmieci ks. Franciszka Nogalskiego

24 października br. przypadła 80. rocznica śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Nogalskiego, wikariusza naszej parafii w czasie II wojny światowej. Podczas zbiorowych egzekucji w Rudzkim Moście ks. Franciszek wziął na siebie winę za rzekome podpalanie niemieckiego gospodarstwa w Piastoszynie w celu uratowania od śmierci współwięźniów. Został rozstrzelany przez okupanta jako pierwszy kapłan z powiatu tucholskiego.

Pamiętając o heroicznej postawie ks. Nogalskiego, modliliśmy się o szybki proces beatyfikacji Sługi Bożego, który trwa od 17 września 2003 roku. Uroczystość uczczenia męczeńskiej śmierci pod przewodnictwem księdza biskupa Wiesława Szlachetki wraz z: ks. kan. Janem Kalinowskim - proboszczem parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Wąbrzeźnie, gdzie urodził się ks. Nogalski, ks. Wiesławem Heroldem - proboszczem parafii Opatrzności Bożej w Rudzkim Moście i kustoszem historycznego miejsca egzekucji, ks. Mirosławem Bucholcem - proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Cekcynie, ks. dr. Sebastianem Basiem, ks. Dawidem Szablewskim - kapelanem biskupa i proboszczem naszej parafii - ks. kan. Henrykiem Fetke rozpoczęły się na skwerze im. Franciszka Nogalskiego w Raciążu. Pod pamiątkowym obeliskiem zostały złożone kwiaty przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Raciążu i Stobnie, burmistrza Tucholi Tadeusza Kowalskiego, sołtysów Raciąża, Stobna i Małej Komorzy, radę parafialną i przedstawicielki mieszkańców Wąbrzeźna oraz raciąskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Odmawiając modlitwę różańcową wszyscy zebrani na skwerze udali się procesją do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się msza św. w intencji wpisania w poczet błogosławionych ks. Nogalskiego.

 

 

Poniższe materiały przekazał ks. kan. Jan Kalinowski - proboszcz parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Tadeusza Judy w Wąbrzeźnie.

 

Relacja z wydarzenia przygotowana przez TVP 3 znajduje się pod linkiem: https://gdansk.tvp.pl/2052597/droga

 

Copyright:  Parafia św. Trójcy w Raciążu - Diecezja Pelplińska
ul. Kasztelańska 4, 89-502 Raciąż